„Janina Hescheles jako dwunastoletnia dziewczyna spisuje tę relację, ukrywając się w ciągu kilku dni. Opowiada o początkach okupacji niemieckiej we Lwowie, o stracie rodziców, o getcie, pracy i masowych mordach w osławionym obozie pracy przymusowej Lemberg-Janowska. Została stamtąd uwolniona jesienią 1943 r. na krótko przed rozwiązaniem obozu. Obecnie mieszka w Izraelu. Janina, którą nazwano polską Anną Frank, dała światu wzruszające i ważne świadectwo.“ (Blurb do niemieckiego wydania wydanego przez Markusa Rotha w 2019 roku).

Czytaj więcej > 

Wyemigrowała do Izraela w 1950 r. Janina Hescheles studiowała chemię w Hajfie, później była stypendystką Imperial College w Londynie, doktoryzowała się w 1962 r. Jako naukowiec pracowała w Technionie w Hajfie i Instytucie Weizmanna w Rechovorze w Izraelu, a także na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium. Opublikowała szereg prac naukowych.

Raz po raz zajmowała się narodowym socjalizmem, stosunkiem niemieckich naukowców do narodowego socjalizmu, Holokaustem i ruchem oporu. Zainspirowana trzyletnim pobytem badawczym w Monachium, opublikowała w 2007 r. obszerne studium na temat grupy oporu „Biała Róża“. Janina Altman, z domu Hescheles, odznacza się wielką empatią wobec uciśnionych i głębokim dążeniem do sprawiedliwości. W Izraelu od dziesięcioleci jest aktywna w ruchach kobiecych i pokojowych.

Krótka biografia Janiny Hescheles

Źródła:
Janina Hescheles: Oczyma dwunastoletniej dziewczyny. Centralny Komitet Żydów Polskich, Kraków 1946
Janina Hescheles: Oczyma dwunastoletniej dziewczyny. Reedycja: Centralna Żydowska Komisja Historyczna, 2015
Janina Hescheles: My Lvov. A Holocaust Memoir of a twelve-year-old girl. Amsterdam 2020
Janina Hescheles: Mit den Augen eines zwölfjährigen Mädchens. Hrsg. Markus Roth. Berlin 2019
Janina Hescheles: A travers les yeux d’une fille de douze ans. Paris 2016
Яніна Гешелес: Очима 12-річної дівчинки. Київ 2011
Janina Hescheles-Altman: Con los ojos de una niña de doce años. 2014
Janina Altman:
ha- Ṿered ha-lavan : sṭudenṭim ṿe-anshe ruaḥ be-Germanyah li-fene ṿe-aḥare ʿaliyato shel Hiṭler le-shilṭon [The White Rose. Students and Intellectuals in Germany before and after Hitler’s rise to power. Die Weiße Rose. Studenten und Intellektuelle in Deutschland vor und nach Hitlers Machtübernahme]. Mit deutscher und englischer Einleitung. Haifa 2007

Zdjęcie: Orrling, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>
https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30265375